Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na temperaturę pomieszczeń, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne należy zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten rodzaj klimatyzatora można dostać również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz odpowiednio użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy na rok, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale także bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. To nie tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok