Eleganckie balustrady, rzeźbione tralki i efektowne poręcze

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W mieszkaniach, w jakich znajdują się stopnie, muszą bezwzględnie być zamontowane balustrady o dopuszczalnej wysokości. Jest to ten element domu, który ma zagwarantować asekurację wszystkim mieszkańcom – szczególnie najmłodszym oraz seniorom. Dziś istnieje tyle wariantów barier, że naprawdę jest w czym wybierać. Możemy wymienić tu chociażby balustrady przezroczyste i kompletne. Pierwsze między „palikami” mają kawałki uzupełniające półprzeźroczyste, np. stworzone ze szkła. Balustrady pełne instaluje się wewnątrz budynków publicznych i są stworzone zazwyczaj z niezmiernie mocnego surowca, np. marmuru. Można je niewątpliwie wybudować w domu dwupoziomowym albo domku jednorodzinnym, ażeby przyozdobić design wnętrza ciekawą konstrukcją.

Jak powinna wyglądać balustrada?

W zasadzie warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie: czy stopnie wraz z balustradą będą stroną wyeksponowaną w mieszkaniu, czy będą wypełniały wyłącznie funkcję użyteczną (oraz mają podporządkować się innym elementom otoczenia)? Dobrze jest pomyśleć, które produkty będą odpowiadać, jak ma prezentować się cała kompozycja i ile maksymalnie pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na jej postawienie. Ogólnie rzecz ujmując rzecz ujmując chodzi o to, by wpasować wybrane fragmenty do temperamentu mieszkania przykładowo fantastycznie dekorowanych nóg drewnianych w starodawnych meblach, drewnianych nakładek na podłokietniki bądź ciosanych poręczy.

Bariera może być przymocowana jedynie po jednej części schodów, w przypadku kiedy po drugiej zajmuje miejsce ściana. Niekiedy może być także osobnym elementem w mieszkaniu – jeżeli konstrukcje przymocujemy po obydwu częściach. Jeśli jesteśmy na etapie aprobaty planu domu, jesteśmy zobligowani uwzględnić też stopnie z poręczami. Architekt, który utrzymuje, że są niepotrzebne, bez wątpienia nie jest ekspertem. Szczególnie, jeśli podtrzymuje, że będziemy mieli bardzo dużo wolnej przestrzeni oraz przytoczone ograniczenia nie są niezbędne. Korzystniej zainwestować w coś, co jest w stanie chronić przed upadkiem, a często utratą życia.

W jakim momencie zamontować balustradę?

Można to zrobić podczas stawiania schodków – w obszarach, w których mają być włożone tralki są mocowane dodatkowe pręty (w następnej kolejności są zabierane). Następną możliwością jest zrobienie balustrady po postawieniu stopni. W takim przypadku trzeba przewiercić ostrożnie wloty i zainstalować konstrukcję. Interesującym pomysłem jest instalowanie poręczy na skrajach schodów, przez co przestrzeń do chodzenia krótko mówiąc nie zawęża się aż tak mocno. W niektórych mieszkaniach mamy możliwość dostrzec jeszcze inne rozwiązanie. Jeżeli postawienie bariery jest niewykonalne z uwagi na zbyt mało miejsca, wtedy instaluje się pionowe zapory. To one przedzielają przestrzeń otwartą od schodów oraz zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo.

Każda barierka bez względu na rodzaj musi podtrzymać dorosłego domownika, który z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, aby utrzymała jego ciężar oraz nie była nieprzewidzianym czynnikiem powodującym wypadek. Odrębną sprawą jest zagwarantowanie bezpieczeństwa małym dzieciom, które podczas zabawy będą chciały chować głowę pomiędzy drążki. Rozstaw tralek nie może być więc mniejszy niżeli 12 cm. Inaczej możemy przygotować się na wyciąganie prętów i uzupełnienie balustrady czymkolwiek innym. Prócz tego bariery muszą być odłączone od ściany na przynajmniej 5 cm, a więc w takim oddaleniu, by można było spokojnie złapać się barierki. Elementy ze szkła bezwzględnie muszą mieć lepsze parametry. W przypadku stłuczenia niewielkie fragmenty nie mogą kaleczyć.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to inaczej słupki, które są wstawiane w podłożu. Do nich dokłada się poręcz i „dopełnienie”. Bardzo duża liczba producentów akcesoriów do mebli potrafi zrobić tralki klasyczne, tralki z frezami bądź tralki luksusowo rzeźbione. Muszą świetnie wkomponowywać się w otoczenie. Drążki drewniane są produkowane z najwyższej odmiany drewna, przykładowo sosnowego. Prócz mieszkań mamy szansę je montować na balkonach. Najczęściej są najefektowniejszym elementem balustrady, jeśli zrobi je fachowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej mówiąc pochwyty, czyli te elementy balustrady, za jakie najzwyczajniej w świecie chwytamy wchodząc po schodach. Wiodą wzdłuż schodów i zapewniają mocne wsparcie. Muszą być przystosowane do charakteru balustrady, ogólnie rzecz ujmując nie może ślizgać się po nich dłoń oraz powinny mieć wystarczającą wielkość.

Dopełnienie balustrady – to część balustrady, która zajmuje miejsce między tralkami. Zazwyczaj instaluje się tu elementy mające powstrzymać upadek. Mogą być zrobione z ciasno przymocowanych tralek, dekorowanych słupków drewnianych, szkła w stalowych obramowaniach czy z metalu o dowolnym profilu.

Drewno pasuje do każdego wnętrza

Spora liczba kontrahentów częstokroć kupuje balustrady z drewna, bo sprawdzają się w każdym mieszkaniu niezależnie od wyposażenia. Można dobrać klasyczne, surowe kolumienki albo pięknie ozdabiane. To samo tyczy się pochwytów. Drewno jest półproduktem lekkim w obróbce, w ogóle nie oziębia dłoni i mamy możliwość je zaimpregnować (czy pomalować na ulubiony kolor). Dobrze jest zainstalować balustradę z takiego samego drewna, z jakiego są wykonane stopnie (gdyż w innym przypadku nie będzie wyglądało to estetycznie). Trzeba też pamiętać, iż drewniane fragmenty dodają wnętrzom stateczności, z tego względu nadają się tylko do przestronnych wnętrz.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej kliknij w odnośnik – www.nogi-drewniane.pl

Strona używa cookies
Ok