Domy na sprzedaż

Kupujemy własny dom. Na co zwracać uwagę.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też kwestię garaży. Obecnie jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy posiadają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. , że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim przypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do sprawdzenia. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W przypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok